vrata2020

Zimná údržba auta a garáže: pár hodín práce ušetrí veľa problémov aj peňazí

Zimná údržba auta a garáže: pár hodín práce ušetrí veľa problémov aj peňazí

Späť
Štítky:

So stále chladnejším počasím treba myslieť na zimnú prípravu áut a garáže. Každé zanedbanie sa totiž môže ľahko vypomstiť. Motorista, ktorý svojmu vozidlu nedopraje ani základnú starostlivosť, môže mať problémy s jeho naštartovaním alebo môže byť pokutovaný kvôli chýbajúcim zimným pneumatikám. Neporiadok v garáži môže mať zasa za následok napríklad pád nepotrebných vecí na auto a jeho poškodenie.

V nasledujúcich riadkoch prinášame základné tipy, ako prečkať zimu s autom bez zbytočných problémov.

Začnite starostlivým upratovaním garáže. Nenechávajte v nej nič, čo tam nepatrí

Garáž má proti vonkajšiemu parkovaniu radu výhod. V zime ochráni auto pred mrazom a snehom, celoročne potom proti zlodejom. Platí však, že garáž musí byť pred násilným vniknutím dobre zabezpečená, predovšetkým kvalitnými bránami, a to najlepšie sekčnými. Tie plnia okrem bezpečnostnej tiež tepelno-izolačnú funkciu, keď v zime zabraňujú unikaniu tepla a naopak prieniku chladu dovnútra. Garáži je však nutné dopriať aspoň základnú starostlivosť, vďaka ktorej možno predísť množstvu problémov:

 • Predsezónne upratovanie. Do garáže správne patrí len auto a jeho príslušenstvo. Ak je to možné, odstráňte z nej napríklad športové potreby alebo záhradné náradie.
 • Pravidelné upratovanie. Dôležité je predovšetkým pravidelné zmývanie a upratovanie. Slaný sneh s vodou nachytaný na podvozok v garáži sa rýchlo roztopí, všade zatečie a negatívne pôsobí nielen na samotné vozidlo, ale aj na garáž a jej príslušenstvo. Pravidelne kontrolujte aj odtokové kanáliky, či nie sú zanesené štrkom a ďalšími nečistotami.
 • Kontrola vetrania. U nevykurovaných garáží skontrolujte čistotu vetracích mriežok, u vykurovaných potom vzduchotechniku, ktorá sa o vetranie stará. Jej nefunkčnosť môže mať nebezpečné následky napríklad v podobe zlého odvádzania výbušných benzínových výparov.
 • Starostlivosť o garážové brány. Pozornosť venujte predovšetkým gumovému tesneniu, ktoré je v priamom kontakte s podlahou a vodiacim lištám, ktoré udržujte primerane premazané. Starostliví buďte zvlášť, ak máte garáž blízko cesty a brány sú pravidelne znečistené od prevádzky.
 • Kontrola diaľkového ovládania. Ak sú brány vybavené elektrickým pohonom s ovládaním na diaľku, je potrebné v ňom skontrolovať batérie. Ak sú slabšie, preventívne ich vymeňte.
 • Ak sa vám zdá, že brány nefungujú tak, ako by mali, zavolajte na ich opravu radšej odborníkov. Amatérske pokusy môžu skončiť poškodením a navyše stratou záruky.

Údržba auta nie je zložitá. Chce len trochu času

Na vašej starostlivosti závisí, ako bude auto v zime jazdiť. Nasledujúce rady predstavujú úplné minimum, čo by mal motorista pred zimou absolvovať:

 • Obutie zimných pneumatík. Medzi 1. novembrom a 31. marcom sú povinné, keď je na ceste súvislá vrstva snehu či námraza. Minimálna hĺbka dezénu musí byť 4 milimetre.
 • Umytie a konzervácia karosérie. Starostlivo ju opláchnite autošampónom a nakonzervujte vrátane plastových dielov. Osobitnú pozornosť si zaslúži podvozok, ktorý v zime trpí najviac. Gumové časti, ako tesnenie okolo dverí, zakonzervujte vhodnými prostriedkami.
 • Výmena stieračov. Stierače sú v zime potrebné oveľa viac ako v lete, preto skontorlujte ich funkčnosť a stav.
 • Kontrola akumulátora. Na jeho stavu do veľkej miery závisí, či motor v mrazoch naštartuje. Nechajte ho preto skontrolovať a prípadne dobiť.
 • Kontrola prevádzkových kvapalín, ktorá sa týka predovšetkým chladiča a ostrekovačov.
 • Premazanie zámkov. Premažte ich špeciálnym olejom a skontrolujte funkčnosť.

 

 

 

 

 

  

 

DSC_1225-01
DSC_1225-01