rolety_2020

Váhate, či si vybrať predokenné rolety alebo žalúzie? Prečítajte si, ako sa líšia

Priestorné miestnosti presvetlené slnečnými lúčmi. Tak si väčšina ľudí predstavuje ideálny domov. Niekedy je však slnka toľko, že začne byť nepríjemné a preto je dobré myslieť aj na zatienenie. 

Váhate, či si vybrať predokenné rolety alebo žalúzie? Prečítajte si, ako sa líšia

Klasickým závesom už v moderných domácnostiach odzvonilo. Majú totiž plno nevýhod:

  • sú plné prachu a roztočov
  • je nutné ich často prať,
  • aj keď sú roztiahnuté, oknom prejde menej svetla.

Ako sa líšia rolety a žalúzie

Preto stále viac ľudí volí predokenné rolety alebo žalúzie. Niektorí si však myslia, že ide o dve rovnaké veci. Preto sme pre vás rozdiely zhrnuli v nasledujúcej tabuľke:

Predokenné rolety

  • Rolety sú z hliníkových lamiel. Navíjajú sa na hriadeľ umiestnený v schránke pod fasádou alebo na nej. 

Předokenní žaluzie

  • Žalúzie sú tiež z hliníkových lamiel. Na rozdiel od roliet sa však dajú ich lamely natáčať a tým je možné regulovať svetlo, ktoré preniká dovnútra. 

Žalúzie prepustia svetlo

Predokenné žalúzie využijete, ak vám ide hlavne o tienenie. Ich najväčšou výhodou je regulácia prirodzeného osvetlenia. Môžete ich nechať čiastočne otvorené a odtieniť len najväčšiu žiaru. Alebo ich zatiahnete úplne a miestnosť zatemníte. 

Ak máte predokenné žalúze s elektromotorom od LOMAXU, nemusíte sa báť, že ich poškodí silný vietor. Majú "veterné" čidlo, ktoré im dá pokyn, aby sa zatiahli. Problémom nie je ani nafúkaný sneh medzi lamelami, koncový spínač sa postará, aby sa im nič nestalo. 

LOMAX žaluzie
LOMAX žaluzie

Rolety ochránia aj pred zlodejmi

Predokennými roletami svetlo regulujete o niečo obtiažnejšie než so žalúziami. Môžete roletu spustiť napríklad len do polovice okna, ale lamelami otáčať nemôžete. Výhodou je však väčšia tepelná izolácia

Ak rolety vybavíte zámkom alebo protizdvihovým závažím, sú účinnou ochranou proti náhodným zlodejom. Tí do rodinných domov vnikajú oknami a balkónmi oveľa častejšie než dverami. 

LOMAX rolety
LOMAX rolety

Investovať do kvality sa oplatí

Predokenné žalúzie aj rolety od LOMAXU majú dlhú životnosť a sú bezúdržbové. Len v prípade, že bývate pri rušnej ceste, je dobré raz za čas utrieť prach. 

Oba typy tieniacej techniky môžete ovládať aj na diaľku. Samozrejmosťou je napojenie na centrálne riadenie domu. Vyplňte dopytový formulár a už čoskoro môžete mať vonkajšie žalúzie alebo rolety aj vy.