vrata2020

Do 5-tich rokov by malo byť na Slovensku 15% inteligentných domácností. Možné je inteligentne ovládať napríklad tieniacu techniku.

Do 5-tich rokov by malo byť na Slovensku 15% inteligentných domácností. Možné je inteligentne ovládať napríklad tieniacu techniku.

Do 5-tich rokov by malo byť na Slovensku 15% inteligentných domácností. Možné je inteligentne ovládať napríklad tieniacu techniku.

Až 15% takzvaných inteligentných domácností na Slovensku by mohlo byť podľa odborníkov do roku 2022. Dnes sú to pritom necelé 4%. V európskom rebríčku sa Slovenská republika pohybuje na konci druhej desiatky, v rámci zemí Vyšehradskej štvorky sme však prvý. Veľkej obľube sa tieto systémy tešia medzi mladými ľuďmi medzi 25 až 34 rokov. Medzi užívateľmi ich je približne tretina.

Jednou zo súčastí domácností, ktorú je týmto spôsobom možné ovládať je tieniaca technika. Ovládanie napríklad pomocou mobilného telefónu či tabletu môže ročne na vykurovaní či chladení interiéru ušetriť až stovky eur.

Predokenné rolety: chránia pred teplom aj zlodejmi

 • Interiéry budov sa v lete najviac zahrievajú cez okná. Regulovať tento stav pomôžu inteligentne riadené predokenné rolety. Podľa teploty a intenzity slnečného svitu sa vďaka špeciálnym čidlám samé spustia či vytiahnu. V zime zas zabránia tepelným únikom - až 30% tepla totiž uniká cez okná.
 • Naprogramovať je navyše možné aj automatické vyťahovanie a sťahovanie na určitú dobu. Zvlášť v lete  potom dom so striedavými uzavretými či vytiahnutými roletami pôsobí obývaným dojmom, aj keď sú jeho obyvatelia na dovolenke. Tento fakt môže odradiť takzvaných tipérov, ktorí hľadajú dočasne prázdne domy k vykradnutiu.
 • Stiahnutá roleta predstavuje vďaka premyslenej konštrukcii s bezpečnostnými článkovými pružinami účinnú prekážku proti vniknutiu do vnútra. Takto vybavenú roletu je veľmi zložité mechanicky zdvihnúť.
 • Moderné rolety pomáhajú znižovať taktiež prenikaniu hluku do interiéru, a to až o 16 decibelov. Vnútorná pohoda sa tým podstatne zvyšuje

 

rolety
rolety

Vonkajšie žalúzie sa samé nadstavia podľa slnečného svitu

 • Účinne je možné teplotu v miestnostiach regulovať taktiež pomocou vonkajších žalúzií. Tie zadržia až 94% tepelnej energie ešte pred vstupom do vnútra a odtienia až 80% svetelného žiarenia. Vďaka tomu nie je nutné mať neustále pustenú klimatizáciu. V zime zas pomáhajú zadržiavať teplo vo vnútri.

 • Inteligentne nastaviteľné môžu byť priamo aj lamely, ktoré sa pomocou čidiel otvárajú alebo zatvárajú podľa aktuálnych podmienok. Interiér teda podľa potreby chladia alebo ohrievajú, regulujú svetlo a tým zvyšujú vnútornú pohodu.

 • Programovateľné vytiahnutie alebo uzavretie je možné aj v prípade žalúzií. Taktiež ony pomáhajú budiť dojem, že vo vnútri domu niekto je a tým pádom odrádzať prípadných zlodejov.

   

žaluzie
žaluzie

Garážové brány zabránia tepelným stratám a zabezpečia dom

 • Nemalý vplyv na úspory na chladenie alebo kúrenie majú taktiež garážové brány. Moderné výrobky dokážu izolovať garáž tak, aby sa zbytočne neochladzovala či nezahrievala a tým pádom negatívne neovplyvňovala aj ostatné časti domu.

 • Bezpečnosť je u moderných brán na najvyššej možnej úrovni. Účinne bránia mechanickému prieniku do vnútra, zabezpečiť je ich  možné aj elektronicky.

 • Brány je možné ovládať aj diaľkovo, čo podstatne zvyšuje komfort obsluhy. Ovládače poslednej generácie sú na viac vybavené kontrolkami, ktoré majiteľa informujú, či je brána otvorená alebo zatvorená. Napríklad na dovolenke tak odpadajú starosti, či niekto nenechal otvorené.

   

vrata
vrata