vrata2020

Aj kancelária môže byť príjemné miesto. Pomôžu k tomu aj moderné technológie či živé rastlinné steny

Aj kancelária môže byť príjemné miesto. Pomôžu k tomu aj moderné technológie či živé rastlinné steny

Späť
Štítky:

Pohoda a zdravé prostredie na pracovisku je v poslednej dobe čím ďalej dôležitejšia téma. Drvivá väčšina spoločností sa preto pracovné prostredie snaží vylepšovať tak, aby sa každý zamestnanec cítil čo možno najlepšie. Platí totiž, že pokiaľ je človeku v zamestnaní dobre, pracuje viac a tiež lepšie. Firme sa tak počiatočné investície do moderného vybavenia môžu mnohonásobne vyplatiť.

Na nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko hlavných trendov a tipov pre tento rok, ako pôvodne fádne a nezaujímavé kancelárske prostredie chytro vylepšiť.

Hlavné je zdravie zamestnancov

  • Firmy sa o zdravie ľudí starajú hlavne rôznymi mimopracovnými programami, dôležitú úlohu ale má aj samotné vybavenie kancelárie. Užitočné sú potrebné polohovateľné pracovné stoly s doskou prispôsobiteľnou individuálne výške človeka, alebo kvalitná stolička poskytujúca riadnu oporu chrbta. Prípadné riziko bolestí chrbta alebo hlavy sa tým znižuje na minimum.
  • Zvlášť pri budovách s veľkou presklenou plochou ľahko hrozí nebezpečné prehriatie interiéru. Prísun svetla a teplotu v kancelárii pomôžu regulovať predokenné rolety či vonkajšie žalúzie, ktoré zadržia až 94% tepelnej energie.
  • Vedľajším, ale pozitívnym efektom modernej tieniacej techniky môže byť aj eliminácia hádok o silu klimatizácie v takzvaných open space. Pokiaľ je vo vnútri príjemná izbová teplota, môže byť klimatizácia pustená na nižší výkon, prípadne zostať úplne vypnutá. Tieniaca technika tak vytvorením príjemnej klímy predíde mnohým problémom.
venkovní žaluzie 022
venkovní žaluzie 022

 

Keď ľudia nemôžu ísť do prírody, musí prísť príroda za nimi

  • Typický zamestnanec dnes trávi viac času v kancelárii ako vonku. Tohtoročným trendom je tak ľuďom priblížiť prírodu priamo na pracovisku.
  • Hitom sú takzvané živé steny obsahujúce v ideálnom prípade niekoľko druhov rastlín, dokonca farebne odlišných. Prvok kanceláriu nielen skrášľuje a zútulňuje, ale živé rastliny taktiež čistia a zvlhčujú vzduch, čím prispievajú ku zdraviu a vyššej produktivite zamestnancov.
  • Na živej stene je možné vysadiť aj niektoré druhy šalátov, ktoré môžu ľudia konzumovať. Vďaka tomu majú k dispozícii prísun dôležitých vitamínov.

 

Pohodu v práci dotvárajú detaily

  • K pohodlnému využitiu kancelárie prispievajú aj detaily, napríklad pracovné stoly so zabudovanými elektrickými zástrčkami, USB porty či dosky prispôsobené pre bezdrôtové nabíjanie. Zamestnanec tak nemusí kvôli dobytiu telefónu alebo notebooku hľadať elektrickú zástrčku na stene, ale má všetko pohodlne po ruke.
  • Zvlášť vo veľkých otvorených kanceláriách vládne v súčasnosti trend rozdelenia zónHlučnejšie časti sú určené na spoločné porady, v kľudnejších miestach môžu zamestnanci naopak nerušene pracovať alebo si na chvíľu oddýchnuť.
  • Trendom podliehajú aj farebné kombinácie. Do módy sa vracajú hlavne čierna a šedá vďaka snahe firiem o neformálnejšie prostredie. Ľudia sa tak aj v práci cítia skôr ako doma.

 

IMG_4134
IMG_4134